جراحی افزایش قد

الیزارف چیست؟

گابریل ابراموویچ الیزارف طراح و پیشگام روش الیزارف در معالجه بیماران است.پیشینه این روش بر میگردد به بعد از جنگ جهانی دوم که عده زیادی در جنگ دچار نقص عضو شدندو دست یا پای آنها قطع شده بود.با ابداع الیزارف که یک فیکساتورخارجی یعنی در خارج از بدن نصب میشود گام بزرگی در درمان برداشته شد.

عملکرد الیزارف به این صورت است که پین هایی در داخل استخوان کار میگذارند و توسط حلقه هایی از بیرون محار میشود و با ایجاد فاصله بین حلقه ها در واقع بین استخوان فضای خالی ایجاد میشود و این فضای خالی کم کم با تولید سلول استخوانی پر میشود.برای مثال افرادی به طور مادرزادی یک انگشت کوتاهتر از حد استاندارد در دست یا پا دارند یا در اثر حادثه ای پایی کوتاهتر از پای دیگر دارند را میتوان به روش الیزارف درمان کرد. آنچه جای تآمل دارد این است که عده ای خواهان افزایش قد خود با این روش هستند

سوال مهم این است که این  کار چقدر علمی و قابل قبول است؟
قبل از پاسخ صریح به این پرسش باید توضیح مختصری در باره فاکتورهای دیگر بدهیم.ابعاد هر چیز حتی بدن انسان تناسب خاصی با یکدیگر دارند که اگر این تناسب رعایت نشود فیزیک آن بد منظره و غیرطبیعی دیده میشود.خیلی خلاصه بگویم مثلا شما شنیده اید عکس3*4زیرا این اندازه یک اندازه طلایی یا قطع طلایی است.پس اگر برگردیم به بحث خودمان ابعاد بدن یک فرد با قد کوتاه اگر صرفا از نظر طولی بلتد شود از قطع طلایی خودش فاصله گرفته و بد منظره میشود.
ولی این آغاز ماجرااست استخوان ساق یا ران که با این روش بلند میشود ضربه پذیر و حساس است و به راحتی احتمال شکستن دارد و فرد از انجام خیلی فعالیتها محروم میشود.تازه اگر خوش شانس باشید در مسیر این درمان که طولانی نیز هست دچار عفونت بدلیل جسم خارجی نشود.از طرفی یادمان باشد که فقط قرار نیست استخوان بلند شود همراه استخوان تاندون ها و عصب و سایر ضمایم باید بلند و کشیده شوند که ممکن است این اتفاق عملی نشود.
با این روش روزی یک میلیمتر استخوان طویل میشود. لذا توصیه اکید ما این است که از این روش فقط برای رفع عدم تقارن در بدن مثل کوتاه بلندی یک طرف با طرف دیگر یا یک انگشت با انگشت دست یا پای مقابل و نمونه های این چنینی استفاده شود.

تمــاس با ما
آدرس مطــب : تهـران ، خیـابـان شـریعتی خـیابان شـهید دسـتگردی ، پـلاک ۳۴ ، سـاختمان پزشکان حکیـم
تلفــن : 02122221516
آدرس بــیمارستان : تـهران ، بالاتر از ونـک ، کـوچه لـیدا ، بیـمارستان محـب مهر
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد دکتر حسن درتاج (فوق تخصص جراح شانه و ارتوپد) محفوظ می باشد .